ריתוך נירוסטה

ריתוך נירוסטה

למה ריתוך נירוסטה נפוצה כל כך ?

ריתוך במתכת זאת שכיח ונפוץ מאוד,אודות ,לתכונות המיוחדות ואודות הנירוסטה בפרט חומר ידידותי לעבודה קל לעיצוב ובעל סגולות אל חלד.

מה זה ריתוך נירוסטה?
ריתוך הנירוסטה היא בעצם פעולת הלחמה בין שני חלקי נירוסטה אחד לשני תוך כדי יצירת חלק אחד יחיד. להבדיל מריתוך פלדות אחרות ריתוך בנירוסטה מצריך ריתוך מיוחד, ריתוך העושה שימוש בגז הנקרה ארגון.

ריתוך נירוסטה

למה נירוסטה נראית מבריקה ?
הנירוסטה שייכת למשפחת פלדות האל חלד כלומר אינה משחירה ואינה מחלידה. ישנם מתכות רבות שכן מחלידות ומשחירות לדוגמה הברזל. יתרון בולט בריתוך ושימוש בנירוסטה במקומות לחים ורטובים עקב התכונות המיוחדות שלה. עמידותה של הנירוסטה באה בזכות שכבת פסיבציה של תלת-תחמוצת הכרום (Cr2O3)אשר נוצרת כאשר הכרום נחשף לחמצן. שכבה זו אינה חדירה למים ולאוויר, לכן מגנה על המתכת שמתחתיה, והיא שכבה דקה מכדי להיראות לעין האנושית, ולכן הנירוסטה נראית מבריקה. יתר על כן כאשר הנירוסטה נשרטת נוצרת מיידית שכבת פסיבציה על מקום השריטה דבר המגן על הנירוסטה.

נירוסטה מבריקה 

למה צריך ידע בריתוך נירוסטה ?
ריתוך בנירוסטה מצריך ידע רב וניסיון, בייחוד בגז ארגון,כידוע בזמן ריתוך הנירוסטה על ידי חשמל מוזרם נוצר חימום באזור תפר הריתוך, כתוצאה מכך הנירוסטה נחשפת לאוויר ולחות, הריתוך מצריך פגיעה בשכבה פסיבציה ובכך המתכת נחשפת לאוויר ולחות מה שגורם לחלודה עד להיווצרות שכבת המגן. לכן על מנת להגן על הנירוסטה בין זמן הפגיעה בשכבה ועד זמן היווצרות שכבת המגן נכנס לשימוש גז הארגון .

במקביל לריתוך הנירוסטה מוזרם גז הארגון ממיכל חיצוני ובכך בעצם הופך גז הארגון לשכבת מגן מפני האוויר והלחות ומונע את ההתחמצנות של הנירוסטה עד להיווצרות שכבת הפסיבציה.

מהו גז הארגון ?
ארגון (Argon) הוא יסוד ממשפחת הגזים האצילים שמסומן באות Ar, לא פעיל, אל מתכת, חסר ריח, חסר צבע, ומונטומיים. הארגון יוצר סביבת עבודה טובה לחומרים הרגישים לאוויר, מאחר והוא כבד מהאוויר ובכך נוצר מפל על פני שטח העבודה אשר מהווה את שכבת המגן על תפר הריתוך. הארגון משמש כחומר מגן מאחר והארגון הוא גז בלתי פעיל אשר אינו מגיב עם יסודות אחרים, הוא יוצר סביבה מוגנת לחומרים אחרים כמו נירוסטה. בנוסף לכך בתהליך ריתוך נירוסטה הארגון משמש כגז אינרטי להגנה מפני חמצון ותגובות של הנירוסטה .

ריתוך נירוסטה בגז ארגון

איך ניקרא תהליך הריתוך העושה שימוש בגז הארגון ?
תהליך הריתוך העושה שימוש בגז הארגון מכונה TIG - Tungsten Inert Gas,כלומר ריתוך נירוסטה כאשר בבסיס האלקטרודה נמצא אלקטרודה טונגסטן היוצרת קשת חשמלית המוגנת על ידי גז ארגון מיונן, כאשר הארגון מוגש מהצד, בדרך כלל ידנית על ידי המרתך. השימוש בגז למיסוך שכבת מגן מפני חמצן בתפר הריתוך ומונע תופעה של קורוזיה ותגובה בזמן החימום. כאשר הסתיים תהליך ריתוך הנירוסטה אין צורך בהשחזה וליטוש של תפר הריתוך וזאת בגלל עירוב גז הארגון אשר מונע תגובה עם הריתוך ויוצר שכבה חלקה ואסטטית.


שימוש בגז ארגון בזמן הריתוך מחייב ידע וניסיון מעשי רב,ידע טכני מצד הרתך, ציוד איכותי המתאים לריתוך TIG, בנוסף לכך מחייב השתלמות מקצועית בתחום הריתוך, ריתוך שנעשה על ידי רתך לא מקצועי ישאיר אזורים חשופים לאוויר, ובכך יגרום לנזק לנירוסטה מה שיגרום לנירוסטה להתחמצן, להינזק ולהחליד.

אנחנו דניס נירוסטה בע"מ מקבוצת DN-Stainless steel מומחים בפתרונות יצור נירוסטה וריתוכים למגזר התעשייתי, העסקי, חברות מזון גדולות, אדריכלים ומעצבי-פנים,נגרים, הכימיה, הרפואה, והייטק, בנוסף אנחנו נותנים שירות ללקוחות פרטיים.

אנחנו בעלי ניסיון רב שנים בתחום הנירוסטה ונוכל להביא פתרונות לאתגרים חדשים המתואמים אישית ללקוחותינו.