ריתוך אלומניום


למה ריתוך אלומיניום נפוצה כל כך ?
ריתוך במתכת זאת שכיחה ונפוצה מאוד,אודות לתכונות המיוחדות של האלומיניום ואודות האלומיניום בפרט חומר ידידותי לעבודה קל לעיצוב ובעל סגולות אל חלד.

מה זה ריתוך אלומיניום?
ריתוך האלומיניום היא בעצם פעולת הלחמה בין שני חלקי אלומיניום אחד לשני תוך כדי יצירת חלק אחד יחיד. להבדיל מריתוך פלדות אחרות ריתוך באלומיניום מצריך ריתוך מיוחד, ריתוך העושה שימוש בגז הנקרה ארגון.

ריתוך אלומניום
למה אלומיניום נראית מבריקה ?
האלומיניום שייכת למשפחת פלדות האל חלד כלומר אינה משחירה ואינה מחלידה. ישנם מתכות רבות שכן מחלידות ומשחירות לדוגמה הברזל. יתרון בולט בריתוך ושימוש באלומיניום במקומות לחים ורטובים עקב התכונות המיוחדות שלה. עמידותה של האלומיניום באה בזכות שכבת פסיבציה של תלת-תחמוצת הכרום (Cr2O3)אשר נוצרת כאשר הכרום נחשף לחמצן. שכבה זו אינה חדירה למים ולאוויר, לכן מגנה על המתכת שמתחתיה, והיא שכבה דקה מכדי להיראות לעין האנושית, ולכן לאלומיניום ברק עמום הנוצר בעקבות שכבה דקה של אלומיניום חמצני - אלומינה, המופיעה מיד בחשיפה לאוויר.. יתר על כן כאשר האלומיניום נשרטת נוצרת מיידית שכבת פסיבציה על מקום השריטה דבר המגן על האלומיניום.
 
אלומיניום מבריק

למה צריך ידע בריתוך אלומיניום?
ריתוך באלומיניום מצריך ידע רב וניסיון, באיחוד בגז ארגון,כידוע בזמן ריתוך האלומיניום על ידי חשמל מוזרם נוצר חימום באזור תפר הריתוך, כתוצאה מכך האלומיניום נחשפת לאוויר ולחות, הריתוך מצריך פגיעה בשכבה פסיבציה ובכך המתכת נחשפת לאוויר ולחות מה שגורם לחלודה עד להיווצרות שכבת המגן. לכן על מנת להגן על האלומיניום בין זמן הפגיעה בשכיבה ועד זמן ההיווצרות שכבת המגן נכנס לשימוש גז הארגון .

במקביל לריתוך האלומיניום מוזרם גז הארגון ממיכל חיצוני ובכך בעצם הופך גז הארגון לשכבת מגן מפני האוויר והלחות ומונע את ההתחמצנות של האלומיניום עד להיווצרות שכבת הפסיבציה.

מהו גז הארגון ?
ארגון (Argon) הוא יסוד ממשפחת הגזים האצילים שמסומן באות Ar, לא פעיל, אל מתכת, חסר ריח, חסר צבע, ומונטומיים. הארגון יוצר סביבת עבודה טובה לחומרים הרגישים לאוויר, מאחר והוא כבד מהאוויר ובכך נוצר מפל על פני שטח העבודה אשר מהווה את שכבת המגן על תפר הריתוך. הארגון משמש כחומר מגן מאחר והארגון הוא גז בתלי פעיל אשר אינו מגיב עם יסודות אחרים, הוא יוצר סביבה מוגנת לחומרים אחרים כמו אלומיניום. בנוסף לכך בתהליך ריתוך אלומיניום הארגון משמש כגז אינרטי להגנה מפני חמצון ותגובות של
האלומיניום .
 
גז ארגון

איך ניקרה תהליך הריתוך העושה שימוש בגז הארגון ?
תהליך הריתוך העושה שימוש בגז הארגון מכונה TIG - Tungsten Inert Gas,כלומר ריתוך אלומיניום כאשר בבסיס האלקטרודה נמצא אלקטרודה טונגסטן היוצרת קשת חשמלית המוגנת על ידי גז ארגון מיונן, כאשר הארגון מוגש מהצד, בדרך כלל ידנית על ידי המרתך. השימוש בגז למיסוך שכבת מגן מפני חמצן בתפר הריתוך ומונע תופעה של קורוזיה ותגובה בזמן החימום. כאשר הסתיים תהליך ריתוך האלומיניום אין צורך בהשחזת וליטוש של תפר הריתוך וזאת בגלל עירוב גז הארגון אשר מונע תגובה עם הריתוך ויוצר שכבה חלקה ואסטטית.


שימוש בגז ארגון בזמן הריתוך מחייב ידע וניסיון מעשי רב,ידע טכני מצד הרתך, ציוד איכותי המתאים לריתוך TIG, בנוסף לכך מחייב השתלמות מקצועית בתחום הריתוך, ריתוך שנעשה על ידי רתך לא מקצועי ישאיר אזורים חשופים לאוויר, ובכך יגרום לנזק לאלומיניום מה שיגרום לאלומיניום להתחמצן, להינזק ולהחליד.

אנחנו דניס נירוסטה בע"מ מקבוצת DN-Stainless steel מומחים בפתרונות יצור נירוסטה אלומיניום וריתוכים למגזר התעשייתי, העסקי, חברות מזון גדולות, אדריכלים ומעצבי-פנים,נגרים, הכימיה, הרפואה, והייטק, בנוסף אנחנו נותנים שירות ללקוחות פרטיים.

אנחנו בעלי ניסיון רב שנים בתחום הריתוך נירוסטה ואלומיניום ונוכל להביא פתרונות לאתגרים חדשים המתואמים אישית ללקוחותינו.